Mikroregion Jesenicko je dobrovolný svazek obcí

 

Bělá pod Pradědem

Tato obec vede malebným údolím proti proudu řeky Bělé. Samotná obec se skládá z Adolfovic, Bělé, Domašova a Filipovic. Historie obce sahá až do 13. století, v té době se o ní objevily první písemné zmínky. Bělá pod Pradědem má svůj kroj a dokonce v roce 2011 složili obyvatelé o své obci píseň. Mezi zajímavá místa a památky patří například: Kostel sv. Tomáše Apoštola, Kostel sv. Jana Křtitele, Seifertova kaplička, pramen Marie, Hřbitov smíření v Rudohoří, Hřbitov sovětských válečných zajatců, Lehké opevnění z II. svět. války, Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník, Přírodní rezervace Filipovické louky, Přírodní rezervace Sumárním, Přírodní rezervace Borek u Domašova, Přírodní rezervace Vysoký vodopád pod malým Dědem a Přírodní rezervace Sněžná kotlina. V zimních měsících lze využít upravované trasy na běžecké lyžování. Ve Filipovicích a na nedalekém Červenohorském sedle jsou střediska pro sjezdové lyžování. V blízkosti těchto areálů je samozřejmě možnost občerstvení a ubytování v restauracích a pensionech. V létě vám obec nabízí několik cyklotras hodících se na vyjížďky pro celou rodinu a víceúčelový sportovní areál vhodný pro míčové a pálkové sporty.

hory ciste 

 

Česká Ves  

Obec Česká Ves se nachází na sever od Jeseníku, převážně podél toku řeky Bělé. Když se vydáme na sever, tak po 14 kilometrech narazíme na sousední Polsko. Historie obce sahá do 6. Století, avšak první písemné zmínky se objevují až ve 13. století. V blízkosti centra zve k návštěvě místní Auto-moto veterán klub, kde si můžete prohlédnout historické stroje. Dále se nabízí kostel Sv. Josefa s unikátním dvouvěžovým řešením. Je zde i několik turistických a cyklistických tras a návštěvníci obce mohou navštívit třeba Krytý plavecký bazén, víceúčelové hřiště u fotbalového stadionu nebo Ranč Orel, který nabízí lanové centrum, vyjížďky na čtyřkolkách nebo na koních a samozřejmě nechybí dobrá kuchyně v country stylu.

hory ciste 

 

Jeseník  

Historie se začala psát ve 13. století. Významnou osobností pro město Jeseník byl Vincenz Priessnitz, který na začátku 19. století využil ozdravných schopností vody a postupně vybudoval Priessnitzovi léčebné lázně. V současnosti lázně nabízí řadu léčebných procedur. Možností využití volného času v lázních je mnoho, například můžete navštívit balneopark, Priessnitzův rodný dům, vychutnávat si procházky po kolonádě nebo se vydat pěšky či na kole po lázeňských pramenech a značených stezkách. Pro soutěživé se nabízí možnost zahrát si minigolf, míčové sporty a tenis na místních hřištích.
Město Jeseník leží v samotném srdci pohoří Jeseníků a je významným centrem turistického ruchu. Mezi zajímavosti a památky v Jeseníku například patří: Vlastivědné muzeum Jesenicka ve Vodní tvrzi, radnice na Masarykově náměstí, farní kostel Nanebevzetí P. Marie, Katovna, Morový sloup Nejsvětější Trojice, Priessnitzův pomník alegorie Zdraví, rozhledna Zlatý chlum, skalní vyhlídka Čertovy kameny, řada pramenů ve Smetanových sadech. Samozřejmě zde najdeme hned několik cyklostezek a turistických tras. Na výběr je velká škála tratí - od jednoduchých po těžké.

hory ciste 

 

Lipová-lázně

Lipová-lázně je horská obec vedoucí proti toku řeky Staříč, která leží na rozhraní Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor. Skládá se z Dolní Lipové, Lipové a Horní Lipové. Okolí obce skýtá zachovalou čistou horskou přírodu a nabízí se mnoho možností jak pro turistiku, tak i pro cyklistiku. Kdo se nebojí velkých kopců, je zde vítán. K návštěvě zvou místní lázně, které založil Johann Schroth, zaměřené na léčbu kožních onemocnění. Další zajímavá místa jsou Muzeum Johanna Schrotha, Naučná stezka Johanna Schrotha, park u viaduktu, památník obětem Frývaldovské stávky, Luisin pramen, pramen Císaře Josefa II., dolní kaplička u staré cesty na Miroslav a kaplička na svahu Kopřivného v Horní Lipové, krápníkové jeskyně Na Pomezí nebo můžete navštívit Lesní bar. Je zde množství jak turistických a cykloturistických cest pro rodiny s dětmi, tak i pro sportovce. V zimních měsících můžou zájemci navštívit ski areály Lázeňský Vrch a Miroslav. Také se zde nachází tratě na běžecké lyžování. Pro nadšence, kteří chtějí poznat Lipovou pořádně, je zde spoustu možností ubytování v apartmánech, chatách, pensionech nebo privátech.

 hory ciste

 

Ostružná

Ostružná je nejmenší obcí v Mikroregionu Jesenicka do počtu obyvatelstva a právě proto vám nabízí relaxaci a klid k načerpání nové energie. Skládá se z Ramzové, Petříkova a Ostružné. K hlavním prioritám obce patří cestovní ruch, takže zde není nouze o sportovní vyžití jak v létě, tak i v zimních měsících. Turisté, cyklisté a lyžaři všech věkových kategorií celoročně hojně navštěvují lyžařská střediska Ramzová, Petříkov a Ostružná, ležící nedaleko od sebe. Z Ramzové je možné vyjít pěšky nebo vyjet lanovkou na Šerák, který je ve výšce 1.351 m. n. m. a nabízí občerstvení v místní horské chatě, ze které je krásný výhled na Jeseník a nedaleké Polsko. V Petříkově můžete navštívit několik druhů sjezdovek i letní bobovou dráhu. Cestu na horskou chatu Paprsek si lze zpestřit výstupem přes vrchol Smrk, cesta vede do pěkného kopce a dostanete se na nejvyšší vrchol Rychlebských hor do výšky 1.125 m.n.m, kde za příznivého počasí uvidíte až na nejvyšší vrchol České republiky Sněžku (1.602 m.n.m.). Ostružná Vám nabízí také několik sjezdových a běžeckých tratí, které jsou v létě i zimě využívány turisty, samozřejmě s možností ubytování ve všech částech obce.

hory ciste

Powered by Supremo Hosting
Dnes48
Týden383
Měsíc1571
Celkem27390